Facebook

Ogień dla nas i całego świata

W Łagiewnikach trwa kontynuacja Światowych Dni Młodzieży. Formułę nazwano „Ogień dla nas i całego świata”, ponieważ poświęcane są siedmiu darom Ducha Świętego.Podobnie jak podczas Światowych Dni Młodzieży, do wygłoszenia konferencji zaproszono Gości specjalnych z Polski i ze świata – znanych biskupów, kardynałów, liderów chrześcijańskich wspólnot. Na każdym z siedmiu spotkań poznamy też wybrane polskie wspólnoty czy ruchy, które zostały przez nas poproszone o świadectwo i krótką prezentację charyzmatu.

Właśnie trwa 5 spotkanie

 

Inne cuda:

Made by Iraqi Girls رافدين

W Ammanie, sercu Jordanii, znajduje się wyjątkowe atelier mody. Wyjątkowe nie ze względu na prestiż czy sławę. To atelier to miejsce cudu.

Trzy wyjścia – wyrzeknięcie się wiary chrześcijańskiej, opłata za pobyt w ojczyźnie lub śmierć. Przed takim wyborem zostali postawieni chrześcijanie w Iraku, a wśród nich 15 Irakijek, które postanawiając pójść za Chrystusem, uciekły z ojczyzny i trafiły do Jordanii. Choć bezpieczne, to wciąż bez pieniędzy, bez pracy, bez wykształcenia, pozbawione szans na lepsze życie. Z potrzeby pomocy uchodźcom, w Ammanie powstał projekt „RAFEDÌN – Made by Iraqi Girls” – małe atelier mody, gdzie młode Irakijki nie tylko dostały pracę, ale przede wszystkim szansę na godne życie.

 

Uśmiech w strefie wojny

Ile może być wart uśmiech dziecka? Uśmiech nieznanego nam dziecka – trudno powiedzieć. A konkretny uśmiech niepełnosprawnego dziesięciolatka – Ibrahima z Iraku lub Strefy Gazy – o którym wiesz, że przeżył już trzy wojny, ma ojca pogrążonego w depresji i żyje w domu o ścianach z lichej materii? Uśmiech konkretnego dziecka, ofiary wojny na Bliskim Wschodzie, wiele znaczy. Czasem wart jest 200 Euro potrzebnych miesięcznie na jego leczenie i utrzymanie, a niekiedy jest wart pokonania blisko 4 tys. km z włoskiego Leggiuno do Strefy Gazy i Bagdadu, za jakiś czas kolejnych 3 tys. do Aleppo i tak co pewien czas. Dla większości z nas bliskość wojny i zagrożenie życia w Egipcie, Iraku czy Syrii stanowią barierę nie do przejścia. Dla Marco Rodariego to dziecinnie proste. Jak jedna z jego magicznych sztuczek.

 

Hogar Niño Dios – dom potężniejszy niż mur

Wrzesień 1957 roku, Izrael. Piętnaścioro arabskich dzieci z wioski Sandala ginie podczas zabawy od pocisku moździerzowego, który nie eksplodował w czasie arabsko-izraelskiej wojny 1948 roku.

Kilka miesięcy wcześniej Pius XII ogłasza encyklikę Fidei DonumDar wiary. Papież prosi w niej biskupów, by nie tracili cennego czasu i rozsyłali swoich kapłanów po wszystkich kontynentach, wszędzie tam, gdzie mogą być bardziej potrzebni niż w diecezjach.

W chwilę później w Kościele nastąpi eksplozja misji.

 

Życie ponad oczekiwania

– Jeśli chcemy przyjąć dar rady, musimy go pragnąć i prosić o niego Boga. Możemy go rozwijać poprzez stworzenie wewnętrznej przestrzeni ciszy, żeby móc usłyszeć cichy, delikatny głos, w którym Bóg przemawia do nas. Ufając, że krok po kroku Duch Święty będzie przed nami otwierał drogę, prowadząc nas do życia ponad nasze oczekiwania – mówił brat John ze wspólnoty Taizé, jeden z gości trzeciej odsłony rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”.

Trzecie spotkanie rekolekcji rozpoczęła rozmowa z zaproszonymi gośćmi – bratem Markiem i bratem Johnem ze wspólnoty Taizé. Podczas wywiadu, rozważanie na temat daru rady – tematu spotkania, poprzedziło wyjaśnienie kim jest Duch Święty.


Komentowanie jest zablokowane

-->