Facebook

Gdański Gość Niedzielny objął patronatem medialnym naszą Konferencję #podziwiamBlachnickiego

Pełna zapowiedź wydarzenia na stronie www.gdansk.gosc.pl

 

Buntownik posłuszny Bogu

– Tego dnia, zarówno w osobach uczestników jak i prelegentów, spotka się historia Ruchu Światło-Życie – największej polskiej katolickiej wspólnoty, której korzenie sięgają okresu PRL. Wówczas oazy zaczęły formować ludzi wolnych od lęku, dojrzałych i odpowiedzialnych chrześcijan, co kontynuują do dziś. Z drugiej strony, na konferencji pojawią się tematy poświęcone uniwersalnej wizji formacyjnej ks. Blachnickiego na przykładzie Brazylii, aktualnym wyzwaniom stojącym przed Oazą oraz modelowi funkcjonowania parafii – mówi Monika Baran, współorganizatorka.

– Testament ks. Blachnickiego pozostawiony Polakom jest tak samo aktualny, jak aktualna jest Ewangelia. Pryncypia są niezmienne. To, co się zmieniło, to realia. Ks. Blachnicki walczył ze zniewoleniami człowieka. Dzisiaj jest ich znacznie więcej niż w jego czasach – uzależnienie nie tylko od alkoholu, ale także hazardu, pornografii, narkotyków, dopalaczy. Pracoholizm, rozpady małżeństw, problemy z komunikacją w rodzinach. W kontekście tych zagrożeń głos ks. Franciszka jest być może jeszcze bardziej potrzebny niż kilkadziesiąt lat temu – podkreśla Robert Sobczyk z Diakonii Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie.

– Ks. Franciszek był niepokornym nonkonformistą, buntownikiem posłusznym Panu Bogu, prorokiem wybiegającym myślami poza swoją epokę. Intelektualistą i charyzmatykiem jednocześnie. Człowiekiem, którego nie złamali ani naziści, ani komuniści. Czy może być lepszy wzór do naśladowania? – dodaje.

 


Komentowanie jest zablokowane

-->