Najnowsza wizualizacja naszego Centrum Ruchu Światło-Życie
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą wizualizacją naszego Centrum Ruchu Światło - Życie, a także z odpowiedziami na pytania nurtujące wielu z nas.
Właściwie dlaczego chcemy zbudować Centrum Ruchu w naszej Archidiecezji?
Realizujemy wezwanie Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego do tworzenia w każdej diecezji Centrum Ruchu Światło-Życie. W ten sposób odpowiadamy też na potrzeby wskazane przez życie. Obecnie nie mamy własnej przestrzeni w diecezji, własnego Domu Rekolekcyjnego, a co za tym idzie – każde spotkanie większych grup wiąże się z dzierżawą jakiegoś miejsca. Niestety coraz trudniej o wynajem szkół i innych obiektów niskobudżetowych.
Ponadto nie ma w diecezji Centrum Kultury Katolickiej – chcemy wypełnić tę pustkę. Sami widzimy jak wielkim zainteresowaniem cieszą się wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie K.A.C.K. oraz inne tego typu wspólnoty działające przy parafiach.
Co będzie znajdowało się w budynku Centrum?
- kaplica pw. Chrystusa Sługi,
- dom rekolekcyjny z blisko 30 pokojami, które pomieszczą 80 łóżek, salami spotkań, salami dla dzieci, przestrzenią rekreacji i niezależną gastronomią,
- przestrzeń dla Nowej Kultury, czyli w pełni funkcjonalna sala teatralno-koncertowo-konferencyjna z odpowiednim zapleczem ułatwiającym organizację tego typu wydarzeń,
- Centrum Duchowości Ruchu Światło – Życie: konfesjonały, poradnia rodzinna, miejsce posługi egzorcysty,
- biblioteka Ruchu Światło – Życie,
- przestrzeń restauracyjna dla imprez okolicznościowych i rodzinnych przeprowadzanych w duchu Nowej Kultury,
- pomieszczenia magazynowe i zaplecze dla poszczególnych Diakonii Ruchu,
- miejsce do medytacji i dialogów na specjalnie zaaranżowanym do tego celu dachu,
- przestrzeń Miłosierdzia – prysznice, toalety, magazyn odzieży dla bezdomnych Braci i Sióstr w Chrystusie.
Co udało się już zrobić w kwestii budowy Centrum?
- Powołano do istnienia Stowarzyszenie K.A.C.K. Mały Kack, które pełni funkcje formalnego inwestora Dzieła.
- Zawarta została za zgodą Księdza Biskupa umowa najmu działki pomiędzy Parafią pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku a Stowarzyszeniem, na której to działce powstanie obiekt.
- W ręce Architekta zostały przekazane wszystkie potrzeby i funkcje jakie ma realizować i zawierać budynek Centrum, które zostały przedyskutowane przez Zespół Współtwórców Centrum (w jego składzie są Księża Moderatorzy, Para Diecezjalna, Diakonia Rekolekcyjna, Diakonia Modlitwy, kilka Par Rejonowych, członkowie Stowarzyszenia K.A.C.K. i inni zaangażowani w Dzieło Oazowicze).
Na jakim etapie w kwestii budowy Centrum jesteśmy obecnie?
Trwa praca nad koncepcją budowlaną Centrum. Realizuje ją Architekt Radosław Ziejka – nasz brat z Domowego Kościoła i autor wielu projektów o bardzo złożonych funkcjach i łączących różne funkcjonalności obiektów. Jedna z ostatnich takich złożonych prac Radka to Dom Marzeń w Gdyni (http://dommarzen.org.pl/).
Po zatwierdzeniu koncepcji przez Zarząd Stowarzyszenia w porozumieniu z Zespołem Współtwórców Centrum zostanie podpisana umowa z Pracownią Radka na wykonanie projektu budowlanego i ruszą prace przy formalnościach, uzgodnieniach i pozwoleniach.
Jakie są jeszcze rzeczy do zrobienia w temacie budowy Centrum?
Modlitwa. Potrzeba morza modlitwy. Całych Rodzin, Młodzieży i Dzieci, których czyste serca są Panu najmilsze. Tak, aby Pan Bóg pobłogosławił, bo bez Jego Łaski nic nie wybudujemy.
Potrzeba też jednak mocno naszego konkretnego działania.
Potrzeba naszej wiary w to, że tylko wspólnie – Dzieci Boże, Młodzież, Dorośli i Małżeństwa Domowego Kościoła (czyli ok. 2500 gospodarstw domowych) – wybudujemy to Dzieło. Dom dla Oazy Naszej Diecezji.
Jeśli uwierzymy, że możliwe jest, aby ten Dom był nasz, wolny od wpływów zewnętrznych sponsorów i pozwalający nam na działalność zgodną z charyzmatem Ruchu Światło – Życie – to z Bożą pomocą damy radę.
Na całą inwestycję potrzeba ok. 15.000.000 złotych. To dużo, ale już inaczej to wygląda, gdy rozłożymy tę kwotę na 2.500 rodzin i gdy rozłożymy ją w czasie.
Każdy z nas, Oazowiczów Archidiecezji Gdańskiej, mógłby zrobić rachunek sumienia z pomocą poniższych pytań.
- Czy swój budżet rodzinny prowadzę wg zasad Bożej ekonomii?
- Czy i jaki % mojej dziesięciny przeznaczam na to Dzieło?
- Czy myślę o Centrum Ruchu Światło-Życie jako o domu mojej Wspólnoty?
- Czy jestem częścią tego Dzieła?